Το Σχέδιο Νόμου για τις Αλλαγές στο Λύκειο και τις Πανελλαδικές σε Διαβούλευση: 22-27 Μαρτίου

Σε διαβούλευση μπαίνει από αύριο έως την Τετάρτη 27 Μαρτίου το Σχέδιο Νόμου για τις αλλαγές στο Λύκειο και την πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, που ανακοινώθηκε σήμερα από το Υπουργείο Παιδείας.

Μπορείτε να υποβάλετε τα σχόλια σας στην πλατφόρμα της Δημόσιας Διαβούλευσης, στον σύνδεσμο:https://www.minedu.gov.gr/to-ypoyrgeio/opengov

Με το Σχέδιο Νόμου:

1. Αλλάζει ριζικά το πρόγραμμα και η μορφή της Γ’ Λυκείου από την ερχόμενη σχολική χρονιά 2019-20. Οι απολυτήριες ενδοσχολικές εξετάσεις της Γ’ Λυκείου, αντικαθίστανται από εξετάσεις σε επίπεδο ομάδων σχολείων, ανά Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Στις εξετάσεις αυτές, που θα γίνονται τον Ιούνιο, οι μαθητές θα εξετάζονται στα τέσσερα εξάωρα μαθήματα, τα ίδια στα οποία θα εξετάζονται στη συνέχεια στις πανελλαδικές εξετάσεις.

2. Θα υπάρχουν τέσσερις Ομάδες Προσανατολισμού -Επιστημονικά Πεδία με τα εξής πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα:

• Ανθρωπιστικών Σπουδών (Αρχαία Ελληνικά, Ιστορία, Κοινωνιολογία).
  • Θετικών Σπουδών (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία).
  • Σπουδών Υγείας (Φυσική, Χημεία, Βιολογία).
  • Σπουδών Οικονομίας – Πληροφορικής (Μαθηματικά, Οικονομία-Κοινωνία, ΑΕΠΠ).

Σε όλες τις Ομάδες Προσανατολισμού θα εξετάζεται και το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας.

3. Βασικό χαρακτηριστικό του νέου συστήματος πρόσβασης, που θα ισχύσει από το 2020, είναι ο ετήσιος διαχωρισμός των τμημάτων της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε

α. Τμήματα Πρόσβασης μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων (ΤΠΠΕ), στα οποία αναμένεται να ενταχθούν τα τμήματα και οι σχολές υψηλής και μεσαίας ζήτησης και

β. σε Τμήματα Ελεύθερης Πρόσβασης (ΤΕΠ) στα οποία αναμένεται να ενταχθούν τα τμήματα χαμηλής ζήτησης. Στην κατηγορία αυτή αναμένεται να ενταχθούν τα τμήματα που τα τελευταία χρόνια είχαν βάσεις κάτω του 10 ή/και κενές θέσεις εισακτέων.

Δείτε εδώ τις Διατάξεις για το Λύκειο και την Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση