Τα Βασικά των Πανελλαδικών του 2020

Ομάδες Προσανατολισμού – Επιστημονικά Πεδία – Πανελλαδικώς Εξεταζόμενα Μαθήματα

Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις του Υπουργού Παιδείας για το νέο σύστημα πρόσβασης, θα υπάρχουν Τέσσερις Ομάδες Προσανατολισμού και Τέσσερα Επιστημονικά Πεδία: Κάθε Ομάδα Προσανατολισμού θα αντιστοιχεί σε ένα Επιστημονικό Πεδίο.

Σε σχέση με τις προηγούμενες ανακοινώσεις του υπουργείου, τελικά στις πανελλαδικές του 2020 ΔΕ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟΥ. Πρόθεση του Υπουργείου είναι, τα επόμενα χρόνια να υπολογίζεται με κάποιο ποσοστό και ο βαθμός του απολυτηρίου.

Σε σχέση με το τωρινό σύστημα, δημιουργείται η Ομάδα Σπουδών Υγείας, που μέχρι τώρα ήταν τμήμα της Ομάδας Θετικών Σπουδών, η οποία αντιστοιχείται με το ήδη υπάρχον Πεδίο Σπουδών Υγείας.

Κάθε Ομάδα Προσανατολισμού περιλαμβάνει τα τέσσερα μαθήματα στα οποία οι υποψήφιοι θα εξεταστούν τόσο για το απολυτήριο όσο και για την εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Σε όλες τις Ομάδες-Πεδία εξετάζεται το μάθημα Νεοελληνική Γλώσσα και Νεοελληνική Λογοτεχνία (σε σχέση με το προηγούμενο σύστημα, στο μάθημα προστίθεται και η εξέταση της Λογοτεχνίας).

Στην Ομάδα-Πεδίο Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών αντικαθίσταται το μάθημα των Λατινικών από αυτό της Κοινωνιολογίας.

Στην Ομάδα-Πεδίο Προσανατολισμού Οικονομίας-Πληροφορικής διευρύνεται το περιεχόμενο του μαθήματος “Αρχές Οικονομικής Θεωρίας” και το μάθημα ονομάζεται “Οικονομία και Κοινωνία”.

Επομένως θα υπάρχουν οι εξής Ομάδες Προσανατολισμού -Επιστημονικά Πεδία -Μαθήματα Προσανατολισμού:

• Ανθρωπιστικών Σπουδών (Αρχαία Ελληνικά, Ιστορία, Κοινωνιολογία).
  • Θετικών Σπουδών (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία).
  • Σπουδών Υγείας (Φυσική, Χημεία, Βιολογία).
  • Σπουδών Οικονομίας – Πληροφορικής (Μαθηματικά, Οικονομία-Κοινωνία, ΑΕΠΠ).

Με βάση την πρόταση του ΙΕΠ προς το Υπουργείο Παιδείας αυξάνεται η εξεταστέα ύλη των πανελλαδικών στα περισσότερα μαθήματα, αλλά όχι ανάλογα με την αύξηση των ωρών διδασκαλίας.

Ειδικά Μαθήματα: Θα εξακολουθήσουν να εξετάζονται στις πανελλαδικές, όπως μέχρι τώρα και θα διδάσκονται επί δύο ώρες την εβδομάδα στο σχολείο ως μαθήματα επιλογής.

ΒΑΘΜΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ

Για τους μαθητές που θα διαγωνιστούν στις πανελλαδικές, ο βαθμός των πανελλαδικών εξετάσεων θα διαμορφωθεί από τον μέσο όρο των βαθμών τους στα 4 πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα (Νεοελληνική Γλώσσα & Γραμματεία και τα 3 μαθήματα προσανατολισμού).

Έτσι κατά το 2020, όλα τα μαθήματα θα έχουν την ίδια ακριβώς βαρύτητα (25%) επί του συνόλου του βαθμού πρόσβασης. Τα μόρια των ειδικών μαθημάτων θα υπολογίζονται επιπλέον των 20.000 μορίων που θα προκύπτουν από τα 4 βασικά μαθήματα και το βαθμό του απολυτηρίου.

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

2020

Είναι δυνατή η εισαγωγή σε Τμήματα ανάλογα με τον συνδυασμό Ομάδας Προσανατολισμού, εξεταζόμενων μαθημάτων και Επιστημονικού Πεδίου. Ο υποψήφιος μπορεί να επιλέξει δύο Επιστημονικά Πεδία, αν εξεταστεί σε 5ο μάθημα.

Είναι δυνατή η εισαγωγή μόνο στα Τμήματα του Επιστημονικού Πεδίου που αντιστοιχεί στην Ομάδα Προσανατολισμού.

Με πανελλαδικές εξετάσεις τόσο σε μαθήματα Ομάδας Προσανατολισμού όσο και σε μαθήματα Γενικής Παιδείας

Με πανελλαδικές εξετάσεις μόνο στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας και στα 3 μαθήματα της Ομάδας Προσανατολισμού

Το απολυτήριο προϋποτίθεται αλλά δεν συνυπολογίζεται.

Τμήματα με πρόσβαση μόνο από πανελλαδικές εξετάσεις (ΤΠΠΕ): το απολυτήριο προϋποτίθεται αλλά δεν συνυπολογίζεται, για το πρώτο έτος εφαρμογής.
Τμήματα Ελεύθερης Πρόσβασης (ΤΕΠ): Σε περίπτωση πρόσβασης χωρίς πανελλαδικές εξετάσεις, η κτήση του απολυτηρίου είναι το μοναδικό προαπαιτούμενο.