Σχολιασμός Θεμάτων : Νεοελληνική Γλώσσα & Λογοτεχνία 2021

Σχολιασμός για το μάθημα Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία

Σε γενικές γραμμές τα θέματα κρίνονται σαφή και βατά. Μαθητές με επαρκή προετοιμασία μπορούσαν να ανταποκριθούν σε ικανοποιητικό βαθμό. Ιδιαίτερη προσοχή χρειαζόταν το Γ θέμα. Υπενθυμίζεται ότι κάθε απάντηση που είναι επαρκώς τεκμηριωμένη γίνεται αποδεκτή.

Πιο συγκεκριμένα:

Α1: Συνοπτική παρουσίαση απόψεων/προβληματισμών δύο υποψηφίων για τον επαγγελματικό τους προσανατολισμό και το εργασιακό τους μέλλον (όπως παρουσιάζονται στη 2η παράγραφο του 2ου κειμένου).

Β1. Α) Σωστό Β) Σωστό) Γ) Λάθος Δ) Σωστό Ε) Λάθος (δεν απαιτείται αιτιολόγηση με αποσπάσματα).

Β2) α) Κυριολεκτικός και μεταφορικός τίτλος του 2ου Κειμένου (καλό είναι να υπάρχει ο διαχωρισμός των τίτλων).

β) στατιστικά στοιχείαàενίσχυση αξιοπιστίας και εγκυρότητας, τεκμηρίωση προβλέψεων για την επικράτηση της τεχνολογίας.

Χρήση μαρτυριώνà ζωντάνια, αμεσότητα, παραστατικότητα στο κείμενο, ενίσχυση βιωματικότητας και οικειότητας μέσω της αυτούσιας παράθεσης των λόγων των τελειοφοίτων.

Β3) Μπορεί να αξιοποιηθεί το α πληθυντικό ρηματικό πρόσωπο (παράδειγμα και λειτουργία του), η ποιητική χρήση του λόγου (μεταφορές και λειτουργία τους) και το ρητορικό ερώτημα (και η λειτουργία του).

Γ1) Ενδεικτικοί κειμενικοί δείκτεςàσχήμα κύκλου ( «έγνοια» στην αρχή και το τέλος του ποιήματος), παρομοίωση («σα φτερό θαλασσινό»), μεταφορές, αντίθεση, συσσώρευση ρημάτων. Σε γενικές γραμμές διαπιστώνεται αντίθεση της ζωής στο Σείριο και στη γη και οι υποψήφιοι μπορούν να δηλώσουν τι προτιμούν, μια ζωή ασφαλή, ανέμελη και σταθερή αλλά ίσως όχι τόσο συναρπαστική (στο Σείριο) ή μια ζωή γεμάτη εντάσεις και προβλήματα (στη γη). Εξάλλου κάθε άποψη είναι αποδεκτή αρκεί να είναι τεκμηριωμένη.

Δ) Επικοινωνιακό πλαίσιοà άρθρο σε ιστοσελίδα (χρειάζεται τίτλο).

Ως προς το πρώτο ερώτημα, οι υποψήφιοι πρέπει να λάβουν υπόψη το περιεχόμενο των δοθέντων κειμένων.

Ενδεικτικές προτάσεις για το Α ερώτημα: ευρυμάθεια, κριτική ικανότητα, γνώση δικαιωμάτων και πολύπλευρη γνώση σε έναν κόσμο που μαστίζεται από την ψηφιακή προπαγάνδα, υπευθυνότητα, αυτογνωσία, αγωνιστικότητα, δια βίου μάθηση κ.λπ.

Ενδεικτικές προτάσεις για το Β ερώτημα: προσφορά εθελοντικής εργασίας, συμμετοχή στα κοινά, επινοητικότητα, διάθεση συμμετοχής σε οργανώσεις για την προστασία του περιβάλλοντος και των ανθρώπινων δικαιωμάτων κ.λπ.

ΒΑΡΣΑΜΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

Σας ευχόμαστε επιτυχία και καλή συνέχεια!