Σχολιασμός θεμάτων : Δίκτυα υπολογιστών ΕΠΑΛ 2020

1ο θέμα : Βατό θέμα στο οποίο οι μαθητές λογικά  δεν θα έπρεπε να δυσκολευτούν.

Α1:  χαρακτηρισμός  προτάσεων Σ-Λ,  χωρίς ιδιαίτερο βαθμό δυσκολίας.

Α2 : Θέμα αντιστοίχισης, το οποίο χαρακτηρίζεται εύκολο αν σκεφτεί κανείς πως με την μετάφραση των σημαιών μπορούσε να κατανοήσει κάποιος την περιγραφή χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα.

2ο θέμα : όπως πάντα θεωρία.

Φέτος βέβαια  δεν χρειαζόντουσαν μεγάλες σε έκταση απαντήσεις και σε γενικές γραμμές ήταν ένα βάτο θέμα σε όλα τα υποερωτηματα του.

3ο θέμα  : ιδιαίτερο  θέμα με το Γ1 να είναι απαιτητικό καθώς χρειαζόταν καλή αντίληψη και κατανόηση των ασκήσεων.

Τα υπόλοιπα ερωτήματα ένας διαβασμένος μαθητής θα μπορούσε να τα απαντήσει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία αρκεί όμως να μην έκανε λάθος στο Γ1.

4ο θέμα  : κλασική μεθοδολογία την οποία τα τελευταία χρόνια συναντάμε αρκετά συχνά, έκρυβε όμως μια μεγάλη παγίδα : η επικεφαλίδα δεν ήταν 5 όπως στις περισσότερες ασκήσεις αλλά 6, έτσι  οι μαθητές έπρεπε να αφαιρέσουν 24 bytes από τα δεδομένα και όχι 20.

Τα υπόλοιπα ερωτήματα ήταν κλασικά χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.

Ανδρουλάκης Άγγελος.